25
Wed, May
46 New Articles

Triglav1170

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Grid List

Поранешниот фудбалер на Челси, Франк Лебоеф, кој за екипата од „Стемфорд Бриџ“ настапуваше во периодот од 1996 до 2001 година, истакна дека Жозе Мурињо е предавник, но и единствен кој во моментов може да му помогне на Јунајтед.

Организаторот на претстојното ЕП во Франција, сака да ги преземе сите неопходни мерки на безбедност, со цел да не дојде до несакани големи инциденти помеѓу две различни навивачки групи.

Четири дена пред големото финале во ЛШ, помеѓу Реал Мадрид и Атлетико Мадрид во Милано, хрватскиот репрезентативец, Лука Модриќ, верува дека во сабота ќе го освои својот втор трофеј во Европа со Реал, иако смета дека натпреварот ќе биде тежок.

Потпретседателот на Интер, и големата фудбалска легенда на „Неразурите“, Хавиер Занети, открива дека нивниот клуб ќе мора да „жртвува“ дел од своите играчи, со цел да ги задоволи регулативите кои владеат во финансискиот фер плеј на УЕФА.

Тимот на Оклахома повторно го „растури“ актуелниот шампион со убедлива победа од 118:94, а со тоа дојде во предност во серијата со 3:1.

Актуелниот шампион МЗТ Скопје, вечерва не дозволи да биде изненаден по втор пат од Куманово, па со убедливи 91:73 го победи Куманово во „Јане Сандански“ по што поведе во финалната серија со 2:1.

Тандемот Лаури - Дерозан имаше одлична вечер и сосема го надигра добриот учинок на Леброн Џејмс и Кајри Ирвинг - 105:99.

Кога е Леброн Џејмс во прашање, никогаш не може да бидете на чисто, за него во Америка повторно се шпекулира дека би можел да ги напушти Кавалирс, по втор пат во неговата кариера.

Ракометарките на данскиот клуб Холстерб, на доста оригинален и специфичен начин, ја прославија титулата освоена против Лада Толјати во ЕХФ Купот на победниците на куповите.

Ракометарката на Вардар, Маја Сокач, која игра на позицијата лево крило, после три сезони поминати во клубот на македонскиот шампион, својата кариера ќе ја продолжи во шампионот на Турција, Јенимахал, а таму за соиграч ќе ја има нашата интернационалка Ленче Илкова.

Шундовски во улогата на предводник на Букурешт, повуика во своите редови уште еден македонски репрезентативец.

На денешната прес-конференција на новоизбраниот селектор на машката ракометна репрезентација на Македонија, Лино Червар, беше промовиран пред македонските медиуми.

Во Монте Карло денеска беше одржан традиционалниот годишен хуманитарен меч, кој редовно го играат Формула 1 асовите, и собраните приходи одат во хуманитарни цели.

Трката од Формула 3 во Австрија ќе остане запаметена по една страшна несреќа која се случи на патеката.

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, ќе биде предводник на фудбалски тим, кој ќе игра фудбалски натпревар во чест на легендата на Формула 1, Михаел Шумахер.

Возачот на Јамаха, Хорхе Лоренцо, истакна дека имал среќа на ГН во Италија, на патеката Муџело, каде се бореше со Марк Маркез за победата, која ја оствари во фото финиш.

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, денеска во првото коло од Ролан Гарос, лесно го победи тенисерот од Австралија, Самуел Грот со 3:0 во сетови (6:1, 6:1, 6:1), а еден поен посебно беше интересен за публиката, која му даде овации на Надал.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, потенцираше дека не го започнал најдобро денечниот меч од првото коло на Ролан Гарос, против Јен Сун Луа од Тајван, но дека во продолжение го нашол вистинскиот ритам и агресивноста.

Откако Рафаел Надал, на брз начин обезбеди пласман во второто коло на Ролан Гарос, сега и најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, кој водеше тешка битка со Јен Сун Лу во првиот сет, успеа да обезбеди пласман во втората рунда.

Шпанскиот тенисер Рафа Надал и Британецот Енди Мареј денес се пласираа во второто коло на Отвореното првенство во Франција - Ролан Гарос.

banner petlas

cedevita

balkan

bimbo 300x100

astera sportclub

totaltv

tipuvaj

kkzs

dasikupamnesto